WIEDZIAŁEŚ, ŻE: Mrągowo to jedno z najstarszych mazurskich miast.
WIEDZIAŁEŚ, ŻE: Mrągowo jest jedynym, tak dużym miastem województwa, które zachowało przedwojenną zabudowę Starego Miasta! Budynki śródmieścia nawiązują do różnych stylów architektonicznych: neoklasycyzmu, neogotyku, secesji, neobaroku.
WIEDZIAŁEŚ, ŻE: To samo dotyczy mrągowskich drzwi! Weź udział w projekcie obywatelskim!

W 2015 roku w Bibliotece Pedagogicznej odbyła się wystawa „Mrągowo w detalu – Zabytkowe drzwi” prezentująca ponad 150 zdjęć. Bartosz Hellis, autor wystawy, absolwent Wydziału  Ochrony Dóbr Kultury na UMK w Toruniu, zebrał materiał naukowy oraz udokumentował fotograficznie detale architektoniczne mrągowskich budynków.

W roku 2018, decyzją mieszkańców, realizowany jest z Mrągowskiego Budżetu Obywatelskiego projekt „Mrągowo…od drzwi do drzwi”, zgłoszony przez Donatę Kobylińską-Durka. Realizatorem projektu jest Centrum Kultury i Turystyki, a koordynatorem  Robert Wróbel.

W ramach projektu wydany zostanie przewodnik o Mrągowie, prezentujący  piękno architektury naszego miasta. Publikacja ukaże cenne detale architektoniczne (stolarkę zabytkowych drzwi), zachowanych w XIX i XX-wiecznych kamienicach. W publikacji zilustrowane i opisane zostaną najciekawsze przykłady architektury 25 miejsc oraz opisy min. 5 historii „kryjących się za drzwiami”. Do opisów przygotowane zostaną stylizowane, nawiązujące do opowiadanej historii sesje fotograficzne z udziałem bohaterów, mieszkańców, atrybutów związanych z wybranymi miejscami.

Jeżeli mieszkasz w przedwojennym, zabytkowym budynku, a za Twoimi drzwiami znajduje się ciekawa rodzinna historia związana z Mrągowem lub Mazurami otwórz je i wpuść nas do środka. Czy Twoja rodzina przybyła z Kresów i chciałbyś  opowiedzieć jak się żyło w mieście pod koniec lat 40-tych? A może po wojnie znaleziono coś ciekawego na strychu? Może pamiętasz dawnych niemieckich mieszkańców, którzy później emigrowali?

Chętnie opowiemy innym o tym na łamach publikacji „Mrągowo…od drzwi do drzwi”. Zgłoszenia osób, które chcą wziąć udział w projekcie przyjmuje Robert Wróbel, kierownik Mrągowskiego Centrum Informacji Turystycznej telefonicznie: 89 743 34 67 lub mailowo kierownik@it.mragowo.pl.

PLANOWANY TERMIN WYDANIA PUBLIKACJI: 11.11.2018 r.

 

ul. Królewiecka 49, foto. B. Hellis  

 

ul. Piaskowa 2A, foto. B. Hellis