SPIS TREŚCI

 

 

ARTYKUŁ

Krutyń dzięki swojemu wyjątkowemu położeniu jest wioską chętnie odwiedzaną przez turystów. Słynie z wielu możliwości aktywnego spędzania czasu - spływów kajakowych, spływów łodziami, szlaków rowerowych, pieszych, ścieżek przyrodniczych. To tylko niektóre, najpopularniejsze z nich. A ile miejsc do zobaczenia w Krutyni i w okolicy, ile atrakcji przyrodniczych, jakie bogactwo fauny i flory... Tego trzeba doświadczyć.

 

Wieś Krutyń położona jest na Mazurach, pośród lasów Mazurskiego Parku Krajobrazowego, nad rzeką Krutynią słynącą ze spływów kajakowych i  spływów pychówkami.

 

Drewniane chałupystanowią dziedzictwo kulturowe Mazur i niestetycoraz ich mniejw regionie. W Krutyni zachowało się kilka wyjątkowych zabytków, które warto jest zobaczyć. Drewniane chaty w Krutyni pochodzą głównie z początku XX wieku (nr 20, 26, 31, 40, 52, 53, 54, 61, 65, 66, 71). W mazurskiej stodole znajduje sięIzba PrzyrodniczaMazurskiego Parku Krajobrazowego, natomiast siedzibą dyrekcji Parku jest drewniana chałupa nieopodal Muzeum.Wyjątkowym zabytkiem w Krutyni jestcmentarz, największy w Mazurskim Parku Krajobrazowym. Na cmentarzu są pochowani dziadkowie pisarza Ernsta Wiecherta, zwanego Piewcą Mazur.

Krutyń dzięki położeniu na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, w Puszczy Piskiej słynie z wyjątkowo pięknych kajobrazowoszlaków turystycznych. Przez wieś przebiegaKrutyński Szlak Rowerowyliczący prawie 69 km oraz pieszySzlak im. Karola Małłkaliczący 20 km.Odwiedźcie przy okazjiIzbę pamięci Karola Małłkaznajdującą się w Ośrodku Edukacji Przyrodniczo-Kulturowej Mazurskiego Parku Krajobrazowego w Krutyni. Jeśli lubicie jazdę konno możecie skorzystać zkonnych szlakówprzebiegających przez wieś i jej okolicę. Najliczniejsze sa jednak ścieżki przyrodnicze, dzięki którym poznacie niezwykłe miejsca Mazurskiego Parku Krajobrazowego, jak pływające wysepki, tulące się do siebie drzewa, kamienie z krwawymi plamami... Polecamy Wam spacer ścieżkami:Krutyń-Zgon,ścieżka przyrodnicza Rezerwat Krutynia,ścieżka przyrodnicza Rezerwat Zakręt,ścieżka przyrodnicza Rosocha-Wojnowo,ścieżka przyrodnicza Rezerwat jezioro Łuknajno.

Największą atrakcją Krutyni sąspływy kajakowe i spływy łodziami. Przez Krutyń przepływa rzeka Krutynia tworząca ponad 100-km szlak kajakowy uznawany za jeden z najpiękniejszych szlaków nizinnych Europy. Pływał nim m.in. papież Jan Paweł II oraz pisarz Melchior Wańkowicz (polecamy Wam jego powieść-reportaż "Na tropach Smętka").

"Zakręt za zakrętem mija i tylko coraz większe ilości czapli zrywają się niechętnie do lotu, znacząc na niskim niebie charakterystyczne sylwety, które przypominają niezgrabnie skleconą i zbitą przez dziecko z dwóch deseczek sylwetę ptaka. Ogromne, brunatne jastrzębie pełnią swoją nieustającą służbę. Łódeczka nasza jest punkcikiem w tej podmokłej i sennej dolinie. Sady już okiściały, zbóż tu nie ma, kwiatom tu za mokro — jest królestwo surowej zieloności. Łódeczka jest punktem w tej jednostajnej zieleni i z serca człowiekowi spada ciężar panowania przyrodzie, i człowiek gotów się jej bać."Melchior Wańkowicz "Na tropach Smętka"

Z koleispływy pychówkamito opcja dla turystów chcących odpocząć biernie i podziwiać mazurską przyrodę. Wystarczy wsiąść do łodzi, a flisak zwany na Mazurach sztakerem zajmie się resztą. Odpychając długim wiosłem poprowadzi łodź przez Rezerwat Krutynia. Tradycja spływów sięga czasów przedwojennych.Stowarzyszenie Przewoźników Łodziami "Perkun"wykonuje spływy łodziami od kwietnia do listopada.Na życzenie zorganizują Wam nocny spływ z lampionami zakończony zabawą przy ognisku przy śpiewach mazurskiej kapieli.

 

 

 


 

 Krutyń nad Krutynią

 

Zwiedzanie wsi, rezerwatów Mazurskiego Parku Krajobrazowego jest bezpłatne. Płatny jest wstęp do Izby Przyrodniczej oraz spływy kajakowe i spływy pychówkami.

 

Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej
ul. Warszawska 26
11-700 Mrągowo
tel. +48 89 743 34 67
e-mail:
info@it.mragowo.pl
www.it.mragowo.pl

Mazurski Park Krajobrazowy
Krutyń 66
11-710 Piecki
tel. +48 89 742 14 05

 

Puszcza Piska

Mazurski Park Krajobrazowy

Rezerwaty przyrody

Szlak rzeki Krutyni

Spływy pychówkami po Krutyni

Spływy kajakowe Krutynią

Park Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie

Osada Kulturowa w Kadzidłowie

Wioska Starowierców w Wojnowie

Izba Przyrodnicza w Krutyni

Galindia

Szlak rowerowy Ernsta Wiecherta

Krutyński Szlak Rowerowy

Szlak im. Melchiora Wańkowicza

Szlak im. Karola Małłka

Ścieżki przyrodnicze

 

Krutyń

Krutyński Piecek

Zgon

Rosocha

Zielony Lasek

Gałkowo